AKTUELNO 09:50

TIRKE, MOŠA I ČUVENA EKIPA... Na današnji dan, počelo je prvo Svetsko prvenstvo u fudbalu!

Slika Autora
Autor: Ivan Dobrić
13.07.2025 - 09:50
TIRKE, MOŠA I ČUVENA EKIPA... Na današnji dan, počelo je prvo Svetsko prvenstvo u fudbalu!
Credit: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

O njemu se priča i dan danas...

Na današnji dan, davne 1930. godine, odigrano je prvo FIFA Svetsko prvenstvo, događaj koji je zauvek promenio sportsku mapu sveta i postavio temelje onoga što danas poznajemo kao najveći sportski spektakl.

Prvo Svetsko prvenstvo održano je u Urugvaju, zemlji koja je tada slavila stogodišnjicu svoje nezavisnosti. Utakmice su se igrale na tri različita stadiona u prestonici Montevideu, a domaća selekcija uspela je da stigne do finala, gde ih je čekao ljuti rival Argentina.

U uzbudljivom finalu, Urugvaj je pokazao dominaciju, savladavši Argentinu rezultatom 4:2, čime su postali prvi šampioni sveta u istoriji fudbala. Ova pobeda ne samo da je krunisala Urugvaj kao prvaka, već je i pokrenula tradiciju koja traje i danas.

Credit: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia
 

Na prvenstvu se našla i selekcija Jugoslavije, koja je u polufinalu poražena upravo od domaćina. O tom duelu, priča se i dan danas, a u prvom planu se našla atmosfera, kao i tretman naše selekcije kod sudija. 

Sastav Kraljevine Jugoslavije na Svetskom prvenstvu u fudbalu 1930. godine činili su golmani Milovan Jakšić i Milan Stojanović, odbrambeni igrači Milutin Ivković (kapiten), Dragoslav Mihajlović i Dragomir Tošić, vezisti Milorad Arsenijević, Momčilo Đokić, Teofilo Spasojević i Ljubiša Stefanović, te napadači Ivan Bek, Branislav Hrnjiček, Blagoje Marjanović, Dušan Marković, Dragutin Najdanović, Branislav Sekulić, Aleksandar Tirnanić i Đorđe Vujadinović, pod vođstvom selektora Boška Simonovića.

Prvo Svetsko prvenstvo, kao veliki izazov

Iako je FIFA osnovana početkom 20. veka i težila organizaciji svetskog prvenstva još posle Prvog svetskog rata, ideja je realizovana tek 1930. godine. Izazov je bio ogroman, pre svega zbog ekonomske krize koja je tada vladala svetom. Mnoge evropske zemlje, uprkos želji da pošalju svoje reprezentacije, morale su da odustanu zbog finansijskih poteškoća i logističkih prepreka vezanih za dalek put do Južne Amerike.

Credit: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia
 

Tadašnji predsednik FIFA Žil Rime, odigrao je ključnu ulogu u spašavanju turnira. Lično je putovao Evropom, lobirajući kod nacionalnih saveza da se pridruže. Njegov trud se isplatio, pa su u martu 1930. godine, samo nekoliko meseci pre početka takmičenja, dolazak potvrdile četiri evropske reprezentacije: Belgija, Francuska, Rumunija i Kraljevina Jugoslavija.

Za razliku od Evrope, južnoameričke zemlje su se odazvale u velikom broju. Sedam selekcija sa ovog kontinenta borilo se za titulu, što je bio rekordan broj južnoameričkih učesnika na jednom Svetskom prvenstvu. Pored četiri evropske i sedam južnoameričkih selekcija, na turniru su učestvovale i reprezentacije SAD i Meksika, čineći ukupan broj od trinaest timova. Egipat je takođe bio prijavljen, ali je morao da otkaže učešće zbog lošeg vremena na Mediteranu, koje je onemogućilo njihov dolazak na vreme.

Zanimljivo je da su pravila igre, u poređenju sa današnjim fudbalom, bila znatno drugačija. Golmani, na primer, nisu smeli da prelaze polovinu terena, niti da diraju loptu rukama ako im je doda saigrač. Igrači nisu imali brojeve na dresovima, a selektori nisu imali pravo na izmene tokom utakmice.

BONUS VIDEO

Zabranjeno je kopiranje, reprodukovanje, preuzimanje, prenošenje, objavljivanje i distribuiranje bilo kog dela ili celog teksta, fotografija i videa bez prethodnog izričitog pismenog odobrenja redakcije Sportissimo.rs

Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavi komentar