SINER BLAGOSLOVEN DOPINGOM: Amerikanac brutalno isprozivao Italijana
Retkost imati tri slobodna meseca, kaže Džon Izner.
Pričao iskreno o svemu što je prošao.
U svetu sporta herojstvo se često meri trofejima, brojem utakmica i slavom koja odzvanja s tribina. Međutim, prava snaga sportiste ne ogleda se samo u trenucima slave već u borbi van reflektora - u tihim, ličnim ratovima koje malo ko vidi. Jedan od takvih tihih ratnika je Miloš Šestić, legendarno krilo Crvene zvezde i reprezentativac Jugoslavije, koji je u 69. godini pobedio i najtežeg protivnika - smrt.
Kao igrač, Šestić je bio sinonim za neuhvatljivu lepršavost, nepredvidive driblinge i hrabrost, koja nije znala za kalkulaciju. Od Marakane do Mundijala u Španiji 1982. gradio je ime koje se izgovaralo s poštovanjem, ne samo zbog fudbalskog umeća već zbog autentičnosti koju današnji fudbal retko poznaje. Ipak, decenijama nakon što je napustio veštačku travu, suočio se sa najtežom životnom utakmicom - borbom za sopstveno srce.
Krajem 2024. u Institutu Dedinje podvrgnut je jednoj od najkompleksnijih operacija današnjice - transplantaciji srca. Iako procedura nosi ogroman rizik, naročito kod starijih pacijenata, tim lekara odlučio se na podvig koji retko ko u svetu pokušava. Epilog - Šestić danas diše punim plućima, s osmehom koji nosi teško izborenu pobedu.
- Danas se smejem, a pre samo šest meseci mi je život visio o koncu. Srce mi je radilo sa svega 20 odsto kapaciteta. Dugo sam bio ugrožen i nisam bio preveliki optimista. Znao sam da će biti izuzetno teško pronaći donora. A i nakon toga - imunološki sistem pacijenta može da prepozna novo srce kao strano telo i pokuša da ga odbaci. Srećom, u mom slučaju se to nije dogodilo, ali dok ne prođe godinu dana, ozbiljan rizik i dalje postoji. Posle operacije su me šest dana držali u komi. Nimalo naivna situacija. Sada se osećam dobro, neuporedivo bolje nego pre transplantacije, i zahvalan sam bogu, ali i lekarima s Instituta Dedinje koji su napravili svetski podvig! Moje je dalje da ih slušam i pratim jasne instrukcije. Svestan sam da su šanse bile ILI-ILI da sve ovo uspe - rekao je Šestić za BalkanFacts, te potom dodao:
- Kod kuće sam, kao miš u gvožđari. Izbegavam kontakte s drugim ljudima dok mi imunitet potpuno ne ojača. Imao sam problema s dekubitisom, ali i to polako prolazi.
A iza ove ljudske i medicinske pobede stoji vojska stručnjaka. Hirurzi, anesteziolozi, imunolozi, tehničari - svi su, rame uz rame, učestvovali u misiji koja se u drugim delovima sveta možda ne bi ni pokušala. Jer gde bi, pitamo se, 69-godišnjak bio kandidat za transplantaciju srca? U Srbiji - jeste. I to zahvaljujući entuzijazmu i znanju tima s Instituta Dedinje.
O tome je govorila i njegova supruga:
- To kakve lekare imamo, nema ih Hjuston! Nema ih ceo svet! Ostvarili su podvig na podvizima. Niko čoveka s 69 godina ne bi ni uzeo u razmatranje za takav poduhvat. Do neba im hvala na stručnosti, na požrtvovanosti, na pažnji od momenta kada je doktorka Košović Milošu javila: "Imamo srce, da li ste spremni za transplantaciju!" I sećam se da sam suprugu tada rekla:
"Tvoja je odluka, ja ću da te podržim šta god budeš rešio." I u roku od pola sata je prelomio, odlučio se na ovako jedan težak zahvat i već sledećeg jutra je bio na operacionom stolu. U takvim situacijama su minuti važni. Miloš i ja ćemo večno biti zahvalni direktoru Milovanu Bojiću, doktorki Dragani Košović, doktoru Saši Boroviću, koji ga je i operisao, i svim ostalima koji su vodili i vode brigu o njemu. Samo da znate koliko je bilo teško gledati Miloša posle operacije u toj staklenoj kutiji, naročito dok je tih šest dana bio u komi, i s koliko brige i pažnje su bili uz njega.
Zabranjeno je kopiranje, reprodukovanje, preuzimanje, prenošenje, objavljivanje i distribuiranje bilo kog dela ili celog teksta, fotografija i videa bez prethodnog izričitog pismenog odobrenja redakcije Sportissimo.rs
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na:
Samo na našem portalu gledajte jedan od najkvalitetnijih sportskih dokumentarnih serijala na ovim prostorima...
Zvezda je tim pogotkom savladala Partizan sa 2:1.
Vrlo zanimljive reči košarkaša Crvene zvezde Meridianbet.
Nema većeg podstreka nego kada te podrže dva takva asa.
Dogovor je sklopljen.
Bez trubača nije moglo!
Retkost imati tri slobodna meseca, kaže Džon Izner.
Pokazali smo kako se to radi!
Donosimo vam ono što je košarkaš Partizana rekao posle skandaloznog incidenta.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavi komentar